۱۰ سوال رایج درباره ایمپلنت دندان


۱-یکی از رایج ترین سوالاتی که  در مورد جراحی ایمپلنت پرسیده می شود  این است که ایمپلنت ها چه تفاوت هایی دارند؟

همه ایمپلنت ها از تیتانیوم ساخته می شوند  اما از نظر شکل و فرم و استحکام  و نوع گرید و درصد آلیاژ با هم تفاوت دارند.ایمپلنت ها همچنین در برخی ویژگی های خاص  با هم تفاوت دارند .برای مثال برخی کمپانی ها با به کار بردن روش هایی  موجب ایجاد یکپارچگی و جوش خوردن بهتر و سریع تر ایمپلنت می شوند.

۲-ایمپلنت در چه مواردی کاربرد دارد؟

-در مواردی که یک یا بیش از یک دندان از بین رفته باشد و بین دندان ها فاصله  زیاد باشد و دندان های مجاور طبیعی باشد

-در مواردی که  انتهای هر قوس دندان  در یک یا چند دندان از بین رفته باشد و تنها یک  سمت دندان طبیعی سالم باشد

-در مواقعی که همه دندان های یک فک یا دو فک از بین رفته باشد

۳-آیا جراحی ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان انجام می شود؟

در مورد قرار دادن ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان پزشک با توجه به شرایط  لثه و استخوان بیمار تصمیم می گیرد.اما بهترین حالت این است که  به آرامی و با دقت و بدون آسیب رسیدن به استخوان نازک اطراف  آن ریشه دندان  فرسوده کشیده شود.و پس از دو تا ۳ ماه ایمپلنت جایگذاری شود.زیرا در این مدت لثه این قسمت ترمیم شده و اگر عفونتی وجود داشته باشد از بین می رود  و ایمپلنت به راحتی جایگذاری می شود.

۴-جراحی ایمپلنت دندان چه مزایایی دارد؟

-ایمپلنت برای  افرادی که نمی توانند از دندان مصنوعی برای جویدن استفاده کنند  جایگزین مناسبی است

-کسانی که نمی خواهند دندان مصنوعی متحرک داشته باشند ایمپلنت روش خوبی است

-ایمپلنت افرادی که جای دندان خالی دارند و نمی خواهند دندان  های مجاور تراشیده شود و آسیب ببیند انتخاب مناسبی است

-ایمپلنت مانند دندان طبیعی است و کسانی که می خواهند دندان های مشابه دندان طبیعی داشته باشند می توانند از ایمپلنت استفاده کنند

۵-کاندیدای مناسب برای ایمپلنت دندان چه کسانی هستند؟

این تکنولوژی امروزه پیشرفت قابل توجهی داشته و افرادی که سیستم بدنی نسبتا سالمی داشته باشند کاندیدای مناسب برای انجام این درمان هستند.و تنها در بیماران دیابتی که دیابت قابل غیر قابل کنترل دارند این درمان محدودیت دارد.

۶-در مواقعی که استخوان فک کافی نباشد و یا ضعیف نباشد چه باید کرد؟

در مواقعی که استخوان فک شخص کافی نباشد قبل از قرار دادن ایمپلنت و یا همزمان با  قرار دادن ایمپلنت  استخوان فک با مواد استخوانی تقویت می شود .

۷-چه مراقبت هایی برای ایمپلنت دندانی باید انجام شود؟

ایمپلنت دندانی مانند دندان طبیعی دچار پوسیدگی نمی شود اما باید توجه کنید که مانند دندان های طبیعی  از آن ها باید مراقبت شود زیرا ممکن است میکروب های دهانی به لثه اطراف ایمپلنت آسیب وارد کنند و این آسیب  باعث شود استخوان اطراف ایمپلنت  تحلیل شود و در نهایت موجب از بین رفتن ایمپلنت شود.بنابراین باید بهداشت دهلن و دندان به طور روزانه انجام شود و همچنین سالانه برای معاینه باید به پزشک مراجعه کنید.

۸-آیا ایمپلنت توسط بدن پس زده می شود؟

جراحی ایمپلنت مانند پیوند ریه و قلب و … نیست و به دلیل این که از جنس تیتانیوم است و تیتانیوم با بدن سازگاری بسیار بالایی دارد ایمپلنت توسط بدن پس زده نمی شود.

۹-اگر ایمپلنت انجام نشود و جای دندان خالی باقی بماند چه اتفاقی می افتد؟

خالی ماندن جای دندان موجب تحلیل استخوان  فک می شود و دندان های کناری  جا به جا می شوند و این امر موجب می شود مواد غذایی بین دندان ها باقی بماند و  موجب پوسیدگی دندان ها می شود . و اگر استخوان دندان به طور کامل تحلیل شود حتی درمان آن توسط ایمپلنت نیز سخت و یا حتی ممکن است غیر ممکن شود.

۱۰-آیا با ایمپلنت دندان می توانیم شکل ظاهری که انتظار داریم به دست آوریم؟

هر فرد شرایط  استخوان مخاطی و ظاهری  منحصر به فرد خود را دارد و ایمپلنت با توجه به ساختمان دندان ها و استخوان فک و سایز دندان ها و رنگ دندان های  هر شخص ساخته می شود و شباهت بسیار زیادی با دندان های طبیعی شخص دارد.

جواب سوالات شما درباره ایمپلنت


قبل از هرچیز باید گفت ایمپلنت هرچند که مانند دندان طبیعی پوسیده نمی شود اما برای جلوگیری از آسیب لثه و استخوان اطراف ایمپلنت لازم است مانند دندان طبیعی از آن مراقبت شود  و بهداشت دهان و دندان به طور روزانه رعایت شود.

و اما سوالاتی که درباره ایمپلنت برای ما به وجود می آید:

طول عمر ایمپلنت به چه عواملی بستگی دارد؟

-هرچند که امروزه با  توجه به پیشرفت دندان پزشکی  عمر نامحدود برای ایمپلنت پیش بینی شده اما مهم ترین مسئله  برای طول عمر ایمپلنت رعایت بهداشت دهان و دندان است

پر نکردن جای خالی دندان موجب چه اتفاقی می شود؟

-پر نشدن جای خالی دندان با ایمپلنت یا هر روش مناسب دیگر ممکن است موجب تحلیل و از بین رفتن استخوان شود.

شرایط گذاشتن ایمپلنت چیست؟

-وجود اندازه کافی استخوان فک  از مهم ترین شرایط استفاده از ایمپلنت است.که البته در صورتی که استخوان هر دو فک کم باشد با تکنیک های جدید و مواد  پیوندی و استخوان ساز می توان از ایمپلنت استفاد کرد.

در چه مواردی نمی توان از ایمپلنت استفاده کرد؟

-در صورت وجود عفونت دندان یا عفونت فک، قبل از گذاشتن ایمپلنت باید عفونت درمان و برطرف شود و تا قبل از رفع عفونت ایمپلنت پس زده می شود

-در مواقعی که بدن برای ترمیم والتیام توانایی کافی نداشته باشد نمی توان از ایمپلنت استفاده کرد مگر اینکه بیمار تحت کنترل پزشک قرار گیرد.بیمارانی که بیماری  دیابت کنترل نشده دارند از جمله این افراد هستند.

-کسانی که تحت درمان سرطان هستند و شیمی درمانی می شوند.این افراد پس از پایان درمان می توانند اقدام به گذاشتن ایمپلنت کنند.

چرا قیمت ایمپلنت ها با هم تفاوت دارد؟

-همه ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم ساخته می شود اما از لحاظ  شکل و بدنه و طراحی و … با  هم تفاوت دارند و  قیمت آن ها با توجه به عملیات انجام شده روی سطح آن و قدمت کارخانه سازنده آن متفاوت است و همچنین جنس روکش ها متفاوت است و قیمت نهایی ایمپلنت به جنس روکش نیز بستگی دارد که البته  نمی توان گفت صرفأ کیفیت ایمپلنت به قیمت آن بستگی دارد.در برخی مواقع  با توجه به استخوان  نا مناسب فک نیاز به پیوند استخوان است که موجب اضافه شدن به هزینه می شود.

طول درمان ایمپلنت چقد زمان می برد؟

-به طور معمول برای درمان ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است  و گاها ۹ ماه یا بیشتر نیز ممکن است زمان لازم باشد

آیا محدودیت سنی در انجام ایمپلنت وجود دارد؟

-برای گذاشتن ایمپلنت لازم است رشد فک و استخوان فرد کامل شده باشد و جز این هیچ محدودیت سنی برای انجام ایمپلنت وجود ندارد.

آیا سیگار کشیدن برای گذاشتن ایمپلنت محدودیت ایجاد می کند؟

-کشیدن سیگار و استفاده از مشروبات الکلی در استفاده از ایمپلنت دندان محدودیت ایجاد می کند و می توان گفت در افراد سیگاری تا ۱۵ درصد نسبت به دیگران  عدم موفقیت افزایش می یابد و همچنین سیگار احتمال عفونت را افزایش می دهد.

 

ایمپلنت چه مزایایی دارد؟

-مقاومت ایمپلنت بسیار بالاست

-توانایی جویدن را باز می گرداند

-زیبایی فوق العاده ای ایجاد می کند

-با رعایت بهداشت می تواند دندان دائمی باشد

-به دندان های دیگر آسیب نمی زند

پس از جراحی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

-در یک روز پس از گذاشتن ایمپلنت مسواک نزنید و پس از یک روز بهتر است از دهانشویه استفاده شود

-از مسواک ها و برس ها و نخ دندان های مخصوص ایمپلنت استفاده شود

-به مدت سه روز از خوردن قهوه و چای خودداری کنید

برچسب ها: ایمپلنت دندان
دسته ها: حتما بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.