لمینت دندان در چه مواردی استفاده می شوند؟

لمینت دندان ها یا ونیرها لایه نازکی از سرامیک یا کامپوزیت هستند که به منظور بهبود رنگ شکل و به طور کلی ظاهر دندان ساخته می شوند و به طور معمول ۰٫۵ تا ۰٫۶ میلیمتر ضخامت دارند. بعضی از انواع لامینیت مثل لومینیرها حتی بسیار نازکتر هستند. قرار دادن لامینیت می تواند تا حد زیادی نمای خنده فرد را بهبود بخشد.

لمینت دندان در چه مواردی استفاده می شوند؟
هدف اولیه از قرار دادن لمینت دندان یا ونیرها بهبود ظاهر دندانها است و برای درمان بعضی از انواع تغییر رنگها، بدشکلی های دندانی، لب پریدگیها و یا وجود فضای بین دندانها ویا نامرتبی های جزئی دندانها استفاده می شوند.

تفاوت ونیر با روکش در چیست؟
اگر چه هر دو به یک اندازه زیبایی فراهم می کند اما برای روکش نیاز به تراش کل دندان می باشد در حالیکه ونیرها تنها نیاز به تراش سطح قدامی دندان دارند.

نفاوت ونیر های پرسلنی با کامپوزیتی در چیست؟
ونیر های سرامیکی پس از تراش و قالب گیری از دندانهای بیمار در لابراتوار ساخته می شوند و بنابراین نیاز به دو جلسه حضور در مطب است. اما ونیرهای کامپوزیتی در یک جلسه و در همان مطب ساخته می شوند.

پرسلن ونیر ها گرانتر از انواع کامپوزیتی هستند. در صورت شکستن پرسلن ونیر ها به میزان کم با تکنیکهای خاصی قابل ترمیم هستند اما اکثرا نیاز به تعویض دارند اما انواع کامپوزیتی به راحتی قابل ترمیم هستند. طول عمر- زیبایی و مقاومت در برابر جذب رنگدانه ها در انواع سرامیکی بهتر از ونیرهای کامپوزیتی است.

مزیت لامینیت های سرامیکی در چیست؟
۱- از آنجاییکه توانایی بازتابش نور در پرسلنها بسیار شبیه دندان است به همین دلیل ظاهری بسیار طبیعی و زنده به دندان می بخشند.
۲- به خاطر سطح شیشه مانند، سرامیکها در برابر جذب رنگدانه ها مقاوم هستند و تغییر رنگ کمتری نسبت به کامپوزیتها می دهند.

لامینیت (ونیر) دندان

در چه مواردی لامینیت سرامیکی تجویز می شود؟
۱ -دندانهای با مقدار کمی سایش، لب پریدگی یا ناهنجاریهای سطحی یا شکل غیر طبیعی

laminate3
لامینیت کردن دندان
۲-در موارد وجود فاصله بین دندانها

ونیر دندان

۳-دندانهایی که پرکردگیهای قدیمی کامپوزیتی دارند. از آنجاییکه ترمیم های کامپوزیتی همیشه در معرض تغییر رنگ هستند از این رو ونیر های سرامیکی گزینه بهتری هستند.
۴- لامینیتهای پرسلنی می توانند رنگ دندان را روشنتر کنند. این شامل تغییر رنگهای ناشی از تتراسایکلین، بعضی از انواع فلوروزیس و یا تیرگیهای ناشی از تروما و یا عصب کشی می شود و همین طور تغییر رنگهاییکه با بلیچینگ از بین نروند.
۵- نامنظمی های کم دندانها

لامینیت یا ونیر دندان

در چه مواردی لامینیتها را تجویز نمی کنیم؟
۱- لمینت دندان گزینه خوبی برای دندانهایی که خیلی تیره هستند نمی باشد، چونکه برای پوشاندن تیرگی نیاز به تراش زیادتر دندان و در نتیخه ضخیم شدن ونیر خواهد شد که در نتیجه شفافیت و ترانسلوسنسی ونیر کم خواهد شد. در این موارد بهتر است ابتدا درمانهای بلیچینگ برای این دندانها استفاده شود و بعد در صورت نیاز دندان روکش شود.
۲- اگر نامرتبی دندانها شدید باشد نباید از لمینت دندان استفاده شود چون برای رسیدن به نتیجه دلخواه نیاز به تراش زیاد دندان است و در این حالت طول عمر دندان مورد تهدید قرار خواهد گرفت.
۳- دندانهایی که مقدار زیادی از ساختمان خود را در اثر سایش، شکستگی و یا پرکردگیهای وسیع از دست داده اند. در این موارد روکش گزینه بهتری است و یا اگر مینای کمی از دندان باقی مانده باشد.
۴- افرادی که دچار براکسیسم یا عادت روی هم ساییدن یا فشار دادن دندانها روی یکدیگر هستند.
۵- و یا کسانی که دارای الگوی دندانی edge to edge هستند. در این موارد نیروهای وارده بر سرامیک موجب شکستن سرامیک خواهد شد که برای اینها ونیر های کامپوزیت توصیه می شود.

بعد از گذاشتن لامینیت چه مراقبتهایی لازم است؟
رعایت بهداشت و معاینات منظم دندانی حداقل سالی دو بارداشته باشید. باید از گاز گرفتن چیزهای سخت و یخ خودداری کنید.
برای کسب نتیجه زیباتر معمولا باید دندانهای در خط لبخند که معمولا ۸ تا ۱۰ عدد هستند را لامینیت کرد.

طول دوره درمان چقدر است؟
هر درمان معمولا حداقل باید ۸ تا ۱۲ سال در دهان بیمار باقی بماند.

برچسب ها: لمینت دندان
دسته ها: حتما بخوانید

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.